Fərhad Dost, “Ədəbiyyat və incəsənət” üçün
Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında Beynəlxalq ‘Kitab Bağışlama Günü’ münasibətilə yeni bir mədəni təşəbbüs həyata keçirilib. Layihə çərçivəsində teatrın kitabxanasının fondunun zənginləşdirilməsi məqsədilə tamaşaçılardan kitab bağışlanması təşviq edilmişdir.
Tədbir teatrın foyesində təşkil olunmuşdu. Tədbirin moderatoru olan teatrın aktyoru, Əməkdar artist Cəlal Məmmədov Beynəlxalq Kitab Bağışlama Gününün tarixi və əhəmiyyəti barəsində məlumat vermişdir.
Tədbirdə millət vəkilləri Elnarə Akimova, Aydın Hüseynov, Ceyhun Məmmədov, AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini Mehman Həsənli, elmi katib Aygün Bağırlı, Əməkdar müəllim, “Şöhrət” ordenli şair Ofeliya Babayeva və Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi Fərman Kazımov çıxış etmişlər.
Çıxışçılar kitabın insan intellektinin formalaşmasında, mənəvi dəyərlərin qorunmasında və cəmiyyətin inkişafında oynadığı roldan bəhs etmiş, kitab oxumağın müasir gənclərin dünyagörüşünə müsbət təsir etdiyini vurğulamışlar. Layihə çərçivəsində iştirakçılar şəxsi kitabxanalarından və yazdıqları müxtəlif nəşrləri teatra hədiyyə etmişlər. Bu təşəbbüsə Sumqayıt şəhərinin ədəbi mühiti, Sumqayıt Dövlət Universitetinin müəllim və tələbə heyəti də fəal dəstək vermişdir.
Tədbirin rəsmi hissəsindən sonra qonaqlar türkiyəli yazıçı Turqut Özakmanın "Ocaq" psixoloji dramının tamaşasına baxmaq üçün teatr zalına daxil olmuşlar. Tamaşanın quruluşçu rejissoru Xalq artisti, Prezident mükafatçısı, "Qızıl Dərviş" mükafatı laureatı Firudin Məhərrəmov, quruluşçu rəssamı Mustafa Mustafayev, musiqi tərtibatçısı isə sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Telman Qəniyevdir. Tamaşa tamaşaçılar tərəfindən böyük maraq və alqışlarla qarşılanmışdır.
(24.02.2025)