19 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Ankaradakı Səfirliyi, Qarsdakı Baş Konsulluğu, İğdır Vəliliyi, Alagöz Holdinq və Azərbaycan Respublikasının Ankara Səfirliyinin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə möhtəşəm Novruz bayramı tədbiri, konsert proqramı və atəşfəşanlıq.
“Ədəbiyyat və İncəsənət” portalı Azərbaycan Respublikasının Ankaradakı səfirliyinə dair xəbər verir ki, İqdir şəhər Mərkəzi Alians Sarayında keçirilən bayram tədbirində İğdır şəhər Vəliliyi, Azərbaycanın Səfirliiyi, Qars Baş Konsulluğu, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəsmiləri, İqdirlərə qarşı iştirak edib.
Hər iki dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra təbrik çıxışları olub.
İlk əvvəl İğdır valisi Ercan Turan tədbiri açaraq Novruz bayramının Türk dünyasının ortaq dəyəri kimi səciyələndirilib, qardaş Azərbaycanla birgə belə böyük və möhtəşəm qurulan Novruz bayramının şəhərdə maraqla qarşılandığını bildirib. O, Novruzun zərəri haqqında danışaraq, onun birlik və səlahiyyətlərə xidmətinə çıxış edib.
Azərbaycanın indiki Səfiri Rəşad Məmmədov xalqlarımızın min illərdir yaşatdığı, köhnə tariximizi, mədəniyyətimizi əks etdirən Novruz bayramı münasibəti ilə təbriklərini çatdırıb. O, ortaq dəyərimiz olan Novruz bayramının İğdırda qardaş Türkiyə ilə birgə qeyd olunmasının xüsusi qayğıya ehtiyacı olduğunu və Novruzun dünyanın ən qədim, ən müdrik bayramı olaraq milli mədəniyyətimizdə rolu, dövlət səviyəsində qeyd olunmasından danışıb.
Digər çıxışçılar da Novruz bayramını xalqlarımızı birləşdirdiyini və yenidən mədəniyyətimizi ondan əks etdirdiyini söyləyiblər.
Daha sonra Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış bədii konsert proqramı təqdim olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının xalq artisti Gülyaz Məmmədova, Əməkdar artistlər Elnarə Abdullayeva, Fəxri Nicat Kazım, Zəngəzur Rəqs Ansamblı, Naxçıvanın Yallı Ansamblı, aşıq və zurnaçıların iştirakı ilə geniş konsert proqramı təqdim edilib.
Sonda İğdır şəhər mərkəzi bələdiyyə meydanında Novruz tonqalları qalanıb, konsert bayram tonqalları ətrafında davam edib. Atəşfəşanlıq təşkil olunub.
Bayram tədbiri irəliləyərək böyük maraqla qarşılanıb.
tədbir çərçivəsində qonaqlar üçün iftar süfrəsi də hazırlanıb.
Minlərlə insanın iştirakı ilə Novruz şənliyində xalqımızın min illər boyu yaşayıb-yaratdığı Novruz bayramı, onun adət və ənənələri haqqında geniş məlumat verilib.
Bir sözlə, çox möhtəşəm bir bayram ab-havası yaradılıb.
“Ədəbiyyat və İncəsənət”
(21.03.2025)