“Qələbəyə aparan qanadlar” – onlar möhkəm və sarsılmazdırlar Featured
Rəqsanə Babayeva, “Ədəbiyyat və incəsənət”
Mil-Muğan Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Mil-Muğan Regional Mədəniyyət İdarəsi, İmişli rayon Mədəniyyət Mərkəzi və İmişli şəhər incəsənət məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin yaradılmasının 34-cü ildönümü münasibətilə “Qələbəyə aparan qanadlar” adlı tədbir keçirilib.
Rayon ərazisində yerləşən “N” saylı hərbi hissədə təşkil olunan görüşdə hərbçilər, mədəniyyət işçiləri və yaradıcı kollektivlər iştirak ediblər. Tədbirin əsas məqsədi gənc əsgərlərdə vətənpərvərlik ruhunun yüksəldilməsi, ordumuza mənəvi dəstəyin gücləndirilməsi və milli-mənəvi dəyərlərin təbliği olub.
Şəhidlərin xatirəsi ehtiramla anılıb
Tədbir Vətən uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Bu anlarda iştirakçılar Azərbaycan torpaqlarının müdafiəsi uğrunda göstərilən qəhrəmanlıq nümunələrini dərin hörmət və minnətdarlıqla xatırlayıblar.
Komandir çıxışı: “Siz xalqımızın qürurusunuz”
Hərbi hissənin komandiri çıxış edərək şəxsi heyəti Hərbi Hava Qüvvələri Günü münasibətilə təbrik edib. O, əsgər və zabitlərə göstərdikləri fədakarlığa görə təşəkkürünü bildirərək, onların vətənə sədaqətlə xidmət etmələrinin xalqımız üçün böyük qürur mənbəyi olduğunu vurğulayıb.
Komandir çıxışında hərbçilərə xidmətlərini şərəf və ləyaqətlə yerinə yetirməyi, hər zaman ayıq-sayıq olmağı və ailələrinə sağlam-salamat qayıtmağı arzulayıb.
Mədəniyyət işçilərindən əsgərlərə mənəvi dəstək
Tədbir çərçivəsində mədəniyyət işçiləri və incəsənət məktəbinin şagirdləri tərəfindən hazırlanmış rəngarəng ədəbi-bədii proqram təqdim olunub. Vətənə, orduya və qəhrəmanlığa həsr olunmuş şeirlər, vətənpərvərlik ruhlu mahnılar və musiqi nömrələri əsgərlər tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanıb.
Səsləndirilən əsərlər iştirakçılarda qürur, birlik və milli həmrəylik hisslərini daha da gücləndirib. Səhnədə səslənən hər bir söz, ifa olunan hər bir musiqi parçası ordumuzun qüdrətinə olan inamın ifadəsinə çevrilib.
Milli ruhun və mənəvi birliyin təntənəsi
“Qələbəyə aparan qanadlar” adlı görüş bir daha göstərib ki, mədəniyyət və ordu bir-birini tamamlayan, xalqın mənəvi gücünü artıran əsas sütunlardır. Bu cür tədbirlər gənc nəslin vətənə bağlılıq ruhunda formalaşmasında, milli dəyərlərə hörmət hissinin gücləndirilməsində mühüm rol oynayır.
Tədbirin sonunda iştirakçılar belə görüşlərin davamlı keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, mədəniyyət xadimlərinə və təşkilatçılara təşəkkürlərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, bu kimi tədbirlər Azərbaycan Ordusunun döyüş ruhunun yüksəldilməsinə, əsgərlərin mənəvi-psixoloji hazırlığının möhkəmləndirilməsinə və xalq–ordu birliyinin daha da güclənməsinə xidmət edir.