Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti professor Nizami Tağısoyla görüşüb Featured
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova  filologiya elmləri doktoru, professor Nizami Tağısoyla görüşüb.
“Ədəbiyyat və incəsənət” portalı xəbər verir ki, görüşdə türk ədəbiyyatı mütəxəssisi, professor Nizami Tağısoy Azərbaycan-Qazax ədəbi əlaqələrinin tarixindən və qarşılıqlı ədəbiyyat mübadiləsinin önəmindən bəhs edib.
“Qazax Ədəbiyyatı Tarixi” dərsliyinin nəşrinin vacibliyindən söhbət açan Nizami Tağısoy müzakirələr zamanı Türk xalq dastanlarının müqayisəli öyrənilməsi məsələsinin prespektivlərini diqqət mərkəzinə gətirib.
“Qazax Ədəbiyyatı Tarixi” dərsliyinin Türkologiya fakültəsində təhsil alan, o cümlədən Türk Dünyası ölkələri üzrə Regionşünaslıq fakültələrində oxuyan tələbələr üçün vacib olduğunu qeyd edən A.Raimkulova Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunda təcrübə keçən müxtəlif universitetlərdən olan tələbələrin dərsliklərlə təmin olunmasının Fond üçün prioritet məsələlərdən olduğunu qeyd edib.
A.Raimkulova Türk xalqlarının ədəbi-mədəni əlaqələrinin dərinləşməsi istiqamətində ortaq dərsliklərin, mədəniyyət kataloqlarının, folklor antologiyalarının, musiqi atlaslarının önəmindən söz açaraq Fondun bu yöndə çoxsaylı layihələr icra etdiyini yada salıb.
Bir sıra elmi, ədəbi və mədəni məsələlərin müzakirəsinin aparıldığı görüşdə Türk xalqlarının mədəniyyətinə aid ortaq nəşr layihələrin icrası məsələsinə baxılaraq, bəzi elmi-ədəbi kitabların Fondun illik tematik nəşr planına daxil edilməsi qərara alınıb.