Bu gün Ramazan ayının son cüməsidir Featured
Murad Vəlixanov,  “Ədəbiyyat və İncəsənət”
Bu gün Ramazan bayramı öncəsi sonuncu cümə günüdür. “Xoş günün ömrü az olur”  deyirlər. Həqiqətən də belədi. Bu mübarək bir ay nə tez gəldi keçdi xəbərimiz olmadı.
Sanki Ramazan ayını dünən qarşılamışıq.  Amma bu mübarək aya, orucluğa pəhriz, arıqlamaq bəhanəsi kimi baxanlar da var. Gəlin biraz bu barədə danışaq.
Orucluq nədir?
Nə üçün tutulmalıdır?
Bildiyiniz kimi oruc tutmaq islamın beş əsas şərtindən biridir. Sağlamlığı imkan verən hər bir müsəlmanın oruc tutması vacibdir.
Oruc tutmaq sadəcə 12 saat ac qalmaq demək deyil. Oruc tutmaq acın halından anlamaqdır. Boşuna hər yemək yeyəndən sonra  “Biz yedik doyduq. Bütün aclar doysun” sözü deyilmir. Bu sözü işlətməyimizə rəğmən ac olanların doyduğundan əminikmi?
Dünya üzərində milyonlarca silah satılır və müharibələr olur. Hər il 8 milyon silah istehsal olunur. Dünyada doqquz yüz milyondan çox insan acdır. Hər il yetmiş milyon nəfər insan bu rəqəmin üstünə əlavə olunur. Sadecə bir il silah satışı olmasa, müharibələr olmasa dünyada sonsuza qədər ac insan qalmayacaq.
12 saat ac qalmaqla oruc tutulmur. Önəmli olan qəlbində bəslədiyin əməldi. Gəlin,  sözdə “insan” olmayaq. Ramazan ayı hər zaman var. Amma elə bir an gələcək ki, Ramazan ayı gələndə biz yer üzündə olmayacağıq. Kaş ki, özümüzü müdafiə etdiyimiz anlarda, dinimizin təməlini və insanlığımızı unutmasaydıq.
Qurani-kərim bizim başımızın üstündə yox, başımızın içində, qəlbimizdə və canımızda olmalıdır.
Qədr gecələrində Qurani-kərimi başımızın üstünə qoyuruq ki, bizim bütün təfəkkür, düşüncə və niyyətlərimizin Allahın və Peyğəmbərimizin (s) göstərişləri əsasında olmasının zəruriliyini dərk edək. Bunun ardınca isə Qurani-kərimi açaq və ayələrini ruhumuza, qəlbimizə və canımıza həzm etdirək.
Qurani-kərimi oxuyub əməl etməyənlərdən,  həzm etməyənlərdən olmayaq.
Dostlar, baxın, körpə uşağa bəzən anası yemək yedizdirmək istəyir, amma uşaq yemək istəmir. Ana yeməyi qaşıqla uşağın ağzına qoyur, amma uşaq yeməyi ağzından çıxarır. Qurani-kərimi oxuyub onun ayələrinə əməl etməyən insan da elə həmin uşağa bənzəyir. Ayəni ağzında saxlayır və sonra onu bayıra çıxarır. Heç bir ayə boğazdan aşağı keçmir. Çoxlarımız Qurani-kərimin ayələrini ağzımızda saxlayırıq.
Nə isə. Bu bədbinliklərdən çox danışmayaq.
Qarşıdan Ramazan bayrmı gəlir. Hər bir müsəlmanın bayramı mübarək!