Qoyun əti 35-40 qramlıq tikələrə doğranır, qızardılır. Fal və ya aypara şəklində doğranıb qızardılmış soğan, yuyulmuş, tumu çıxarılmış albuxara, ərik qurusu, şabalıd hamısı bir qa- zanda, dərin tavada, teştdə və yaxud saplıcada tovlanır. Duz, istiot, sarı- kök, darçın, bir miqdar işgənə əlavə edilir, ağzı bağlanır, vam odda bişirilir. Ayrıca qazmaqlı plov dəmlənilir. Cirə və zəfəran vurulur. Qara (xuruş), dəmlənmiş düyü, plov hazır olanda qablara çəkilir və süfrəyə verilir.
QEYD: Bu xörək (xuruş, qara) sümüklü ətdən də hazırlanır: boyun, qol, bel, çanax hissələrindən. Lakin bu zaman ət tikələrinin ölçüsü böyük olmalıdır, çünki bişərkən sümüklərin çox hissəsi ətdən ayrılır. Plovun qarası, əsasən, sümüksüz ətdən hazırlanır. Bu xörəklər (qara, xuruş) bişirilən zaman müstəqil şəkildə süfrəyə verilə
bilər. Həmçinin mal, camış ətindən də hazırlana bilər.