HAZIRLANMASI:
Quzu kəsilir, təmizlənir, kəllə hissəsi ütülür. Ərinmiş kərə yağı, duz, istiot, sarıkök qarışdırılır, məhlul hazırlanır. Hazırlanmış qarışıq quzunun iç və üst tərəfinə çəkilir, 5-6 saat sərin şəraitdə saxlanılır. Adi qaydada düyü bişirilir, sü- zülür. Düyünün yarısı quru meyvələr və şabalıdla qarışdırılır. Həmin qazanda qazmaq hazırlanır, quru meyvələr və şabalıdla qarışdırılmış düyü yığılır, üzə- rinə zəfəran şirəsi, yağ əlavə edilir, ağzı bağlanır və dəmə qoyulur.
Düyünün qalan yarısı həmin qayda ilə quru meyvələr və şabalıdla qarışdırı- lır, yağ, zəfəran şirəsi əlavə olunur, quzunun içinə yığılır və qarın hissəsi tikilir. Sobada 160°C-də 2,5-3 saat ərzində bişirilir. Kürədə, təndirdə isə 2-2,5 saat ər- zində bişirilir. Quzunun başı qızardılır, hazır olduqda quzunun boynu ilə birləş- dirilir, bütöv halda süfrəyə verilir.
QEYD: Quzu soba və ya kürəyə qoyularkən üzərinə folqa sərilir. Yaxşı qızarması üçün bişənə yaxın üzərindən çıxarılır. Quzunun
baş hissəsi də eyni qayda ilə qızardılır. Quzuplov 20 nəfər üçün nəzərdə tutulduğu üçün quzunun içindəki düyü kifayət etmir. Bu səbəbdən düyünün digər hissəsi ayrıca qazanda dəm
(25.02.2025)